URLA VAPUR SEFERLERİNE NE OLDU
A.Özcan Kırlangıç

URLA - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Müjdeler sunarak’ geçen yıl başlattığı ‘Urla-Konak Vapur Seferleri’ fiyasko ile mi sonuçlanıyor? Urla’dan sadece 4 – 5 mil uzakta bulunan Güzelbahçe’ye 1 Haziran’dan itibaren seferler düzenli olarak gerçekleştirilirken, İZDENİZ internet sitesinde Urla seferleri hakkında tek kelimelik bir açıklama bulunmuyor, yerel yetkililer seferlerin ne zaman başlayacağı konusunda hiç bir bilgiye sahip değil, seferlerin kaldırıldığı yönündeki dedikodular ise ayyuka çıkmış durumda…
Yapım yeri konusunda büyük tartışmaların yaşandığı Urla İskelesi Vapur İskelesi, geçtiğimiz yıl milyon liralarla ifade edilecek bir maliyetle Urla Pier Otel ile İskele Migros arasındaki yolun sonuna konuşlandırılmıştı. Liman içindeki teknelere zarar vereceği yönündeki tartışmaların yanı sıra İZDENİZ kaptanlarının da iskeleye yanaşmanın tehlikeli olduğu yönündeki görüşleri kamuoyunda paylaşılmıştı. Sonuçta Urla İskelesi Vapur yanaşma yeri yapıldı ve seferler çeşitli konularda yaşanan aksilikler nedeniyle aksamalarla gerçekleşti. Feribotun son seferi ise tam bir fiyasko seferine dönüştü. Geçen yıl yapılan son seferde, bir elin parmaklarıyla sayılacak yolcu sayısı ile sefer gerçekleşti.
Urlalılar ve deniz yoluyla Urla’ya gelecek olan vatandaşlar, bu yıl seferlerin ne zaman başlayacağı konusunda açıklama beklerken, 1 Haziran’da İZDENİZ’in Güzelbahçe seferleri başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi mayıs ortasında tam biletin 7, öğretmen biletinin 6, öğrenci biletinin de 5 TL olacağı yönünde yaptığı açıklamadan yaklaşık 15 gün sonra fiyat konusunda düzenleme yaptı ve tam bilet 2.86, Öğretmen 2.20, Öğrenci ve 60 yaş biniş ücretinin de 1.65’e geriletildi.
Karar Güzelbahçe’de sevinçle karşılanırken Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de bu indirim konusunda Güzelbahçe yaşayanlarının takdirini topladı. Yeni fiyat uygulamasıyla da seferler 1 Haziran’dan itibaren Güzelbahçe ve Karşıyaka arasında karşılıklı olarak gerçekleşmeye başladı.
Bu gelişme sonunda beklenti içine giren vatandaşlar, geçtiğimiz yıl tam bilet 10 TL, öğrenci bileti 6 TL, öğretmen bileti de 8 TL olarak gerçekleşen Urla seferleri için aynı indirimin gerçekleşmesi temennilerini artırdı. Ancak okulların kapandığı, öğrencilerin tatile girdiği 9 Haziran 2018 itibariyle İZDENİZ’in internet sitesinde Urla seferleri hakkında bir açıklamanın bulunmaması, yerel yöneticilerin de vapur seferlerinin ne zaman başlayacağı konusunda bilgi sahibi olmaması, deniz yolculuğu umudunu taşıyan Urlalıları hayal kırıklığına uğrattı.
Tahmini rakamlarla yapımı 2-3 milyon TL’yi bulduğu düşünülen Urla Vapur İskelesi’nin akıbeti konusunda ‘Acaba atıl duruma mı düşecek’ endişeleri yaşanırken, vatandaşlar arasında bu seferlerin kaldırıldığı ve artık yapılmayacağı yönünde de dedikodular başladı.
Vatandaşlar, ”Urla hep üvey evlat muamelesi görüyor. Güzelbahçe seferleri başlayalı 10 gün oldu. 4-5 mil uzaktaki Güzelbahçe’ye seferler gerçekleşirken milyonlarca liraya yapılan Urla Vapur İskelesi’ne sefer yapılmamasına anlam veremiyoruz. Sefer yapılmayacaksa bu kadar masraf niye yapıldı? Yapılacaksa daha ne bekleniyor? Bu sıcaklarda vatandaşa azap çektiriyorlar” eleştirilerinde bulundu.
Güzelbahçe vapur seferlerinde uygulanan fiyat konusunda da eleştiri yönelten vatandaşlar, ”Geçen yıl başlayan seferlerde Urla-Konak arasındaki yolculuk için  tam bilete 10 TL alındı. Bu ücretin yüksek olduğu ve indirilmesi konusunda yaptığımız başvurulara ise olumsuz yanıt almıştık. Oysa mazota
gelen onca zamma rağmen bu yıl Güzelbahçe seferleri için tam bilet fiyatı 2.86 TL olarak uygulanıyor. Bu düpedüz Urlalılara hakaret ve ayrımcılıktır” dedi.
Güzelbahçe’ye hafta içi ve sonu sefer var
Güzelbahçe vapur seferleri hafta içi Karşıyaka’dan 06.40’ta başlıyor. 06.55’te Konak‘tan Güzelbahçe’ye hareket ediyor. Aynı vapur Güzelbahçe İskele’den 07.35’te kalkıyor ve 08.15’de Konak’a ulaşıyor.
Akşam seferinde ise Konak’tan 18.00’da kalkan İZDENİZ gemileri 18.40’da Güzelbahçe’de oluyor. Güzelbahçe İskele’den 19.30’da hareket eden gemi 20.10’da Konak’a, 20.25’te de Karşıyaka İskelesi’ne ulaşıyor.
Hafta sonları ise Karşıyaka’dan 09.05’te hareket ederek Konak’a ulaşan vapur, buradan 09.20’de kalkıyor ve 10.00’da Güzelbahçe’ye ulaşıyor. Güzelbahçe’den 10.30’da hareket edilerek 11.10’da Konak, 11.25’de de Alsancak’a varıyor. Akşam saatlerinde ise 17.05’de Karşıyaka’dan Konak istikametine giden gemi, 18.00’da Güzelbahçe’ye varıyor. Güzelbahçe’den 21.00’da son seferini gerçekleştiren İZDENİZ, 21.40’da Konak’a, 21.55’de Karşıyaka’ya ulaşıyor.

Kaynak Egemen Haber

İletişim bilgilerimiz

Adres :             İskele Mah. 2087 Sok. URLA                     Telefon: 0536 573 2415                     Fax:              e-mail: ozcan_kirlangic@hotmail.com