ACİL YARDIM YÖNTEMLERİ

METİL ALKOL ZEHİRLENMESİ & İLKYARDIM

 

Metil Alkol ve Etil Alkol arasındaki fark nedir?
Etil Alkol (Etanol),  saf alkol ya da mutlak alkoldür. Glukozun mayalanmasından oluşur. Bu nedenle bira, şarap ve damıtık içkide bulunur. Hoş bir tadı vardır. Besin ve eczacılıkta kullanılır.
Metil Alkol (Metanol), çözücü olarak değerlendirilmesinin ötesinde formaldehit (denetimli yükseltgeme yoluyla) ve metil esterlerin (iyodür, sülfat) üretiminde kullanılır. Zehirleyici bir madde olan metil alkol, 100 ml'nin üzerinde alındığında ölüme yol açabilir. Metil alkol, endüstride boya inceltici, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılmaktadır.

Metil Alkol Zehirlenmesi Belirtileri nelerdir?
Metil alkol zehirlenmesinde başlangıçta genellikle, yüzde kızarıklık, baş dönmesi, yorgunluk, bulantı ve görme bozukluğu görülür. Ani görme kaybı oluşabilir.
Belli bir süreden sonra nörolojik bozukluklar ortaya çıkıp, komaya kadar gider. Kalıcı körlük oluşabilir.
Metil alkol, santral sinir sistemindeki hücreleri harap eder. Vücutta şiddetli asidoz oluşturur, vücuttaki tüm organların tahribine neden olur. Bu da aralarında kalp krizi de dahil olmak üzere, birçok hastalığa neden olabilir.

Metil Alkol Zehirlenmesi Sonuçları nelerdir?
*Beyin fonksiyonlarını etkiler.
*Beyindeki hücrelerin ölmesine neden olur.
*Ani körlüğe yol açabilir.
*Karaciğer yetmezliğine neden olabilir.
*Ölüme neden olabilir.

Metil Alkol Zehirlenmesi & İLKYARDIM
1. Belirtilerden biri veya birkaçı olduğunda erken dönemde 112 Ambulans’ı arayarak hastanın Acil Servis’e ulaştırılması çok önemlidir. Zehirlenme şüphesi olduğunda erkenden tedaviye başlanması yaşam kurtarıcı olabilir.
Hastanede hastanın yapısına ve zehirlenme derecesine göre serum tedavisi ve etil alkol tedavisi yapılmaktadır.
2. 112 Ambulans gelene kadar hastanın açık havaya çıkarılması gerekir. Özellikle solunum yoluyla Metil Alkol alan kişilerde bu çok önemlidir. Hastanın solunumu yoksa suni solunum uygulaması gerekir*. Zor nefes alıp veriyorsa oksijen verilmesi yaşam kurtarıcı olacaktır.
3. Bilinci  bulanık  veya  kapalı  olan  hastalara  ağızdan  herhangi  bir  içecek veya yiyecek verilmez. Hekim, hemşire veya bir başka sağlık personeli tarafından yönlendirilmek kaydıyla hasta kusturulabilir.
4. Cilde temas söz konusu ise hastanın üzerindeki giysiler çıkarılır ve sabun veya hafif bir deterjan kullanarak en az 15 dakika süreyle yıkanır.  
5. Göze temas varsa, üst  ve alt göz kapakları kaldırılarak  en az 15 dakika süreyle,  bol suyla yıkanır.

 

* Suni solunumu mutlaka ilkyardım eğitimi almış kişiler yapabilir.       

 Sayfaya dön